Anahtar Kelimeler: Siyaset yeniden şekillenecek
  • Cuma 25.7 ° / 5.3 ° Bulutlar
  • Cumartesi 24.9 ° / 3.8 ° Bulutlar
  • Pazar 23.4 ° / 4.9 ° Bulutlar

Siyaset yeniden şekillenecek

MAK Araştırma Danışmanlık Başkanı Mehmet Ali Kulat, yaptıkları son ankete ilişkin, "Bir partiye 24 Haziran´da oy veren seçmenin yüzde 25´i kararsıza geçmiş durumda... Bu dramatik düşüş kesin" diyerek kulisleri sallayan sonuçlar paylaştı.

Araştırmaya göre başkanlık sistemine referandumda ´evet´ diyen seçmenin yüzde 25´i bugün referandum olsa bu kez ´hayır´ diyecek.

Önde gelen araştırma şirketlerinden MAK Araştırma Danışmanlık yeni anket çalışmasını tamamladı. Abonelere iletilecek olan sonuçlar daha sonra basına duyurulacak. 

Ama MAK Araştırma Danışmanlık Başkanı Mehmet Ali Kulat, sosyal medya hesabından anket sonucuna ilişkin bazı notlar paylaştı.

"25´i kararsıza geçmiş durumda?"

AK Araştırma Başkanı Kulat´ın ankete ilişkin paylaşımları şöyle: Sayın Davutoğlu ve Sn. Babacan´ın parti oyları halen sağlıklı ölçülemiyor ama bir partiye 24 Haziran da oy veren seçmenin yüzde 25´i kararsıza geçmiş durumda? 

"Dramatik düşüş kesin"

Bu dramatik düşüş kesin! O seçmen geri döner mi? Yeni partilere mi gider? Onu göreceğiz?

"Yüzde 25 referandum olsa HAYIR diyecek?"

-Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi´ne geçiş referandumunda evet diyen seçmenin yüzde 25´lik bir oranı bugün referandum olsa hayır diyecek?

"Parlamenter sisteme evet diyecek"

Seçmenin önüne ?güçlendirilmiş parlamenter sistem? gelse ciddi oranda evet diyecek.

"Muhalefette ciddi bir yükseliş yok"

-O partideki dramatik düşüşe ve seçmenin kararsıza kaymasına rağmen muhalefet partilerinde de ciddi bir yükseliş yok. 

-Bazı parti liderleri bizzat lider ?ilk kez´ bu düzeyde eleştiriliyor. Karizma liderlik yerini oyun kurucu lidere bırakıyor.

"AK Parti seçmeni: 50+ 1 şartı yanlış"

AK Partili seçmenin yarısı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi´nde yüzde 50+ 1 şartının yanlış olduğunu, 50 + 1 şartının AK Parti´ye ciddi zarar verdiğine inanıyor.

24 Haziran´daki Cumhurbaşkanlığı seçimde Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52,6, Muharrem İnce yüzde 30,6, Selahattin Demirtaş yüzde 8,4, Meral Akşener yüzde 7,3 oy almıştı.

Aynı gün yapılan milletvekili seçiminde ise AK Parti 42,6, CHP yüzde 22,6, HDP yüzde 11,7, MHP yüzde 11,1, İYİ Parti yüzde 10 oy almıştı.

İNTERNET HABER