Anahtar Kelimeler: Emeklilik yaşı değil
  • Çarşamba 32.3 ° / 13 ° Açık hava
  • Perşembe 29.9 ° / 14.1 ° Açık hava
  • Cuma 30.8 ° / 12.4 ° Dağınık bulutlar

?Emeklilik yaşı 65 değil?

Emeklilik yaşıyla ilgili de kamuoyunda yalan yanlış bilgiler paylaşıldığını ifade eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, 65 yaşında emekli olunuyor diye yanlış bilgi var. Böyle bir şey söz konusu değil" şeklinde konuştu

 

Emeklilik yaşıyla ilgili de kamuoyunda yalan yanlış bilgiler paylaşıldığını ifade eden Bakan Sarıeroğlu, ?65 yaşında emekli olunuyor diye yanlış bilgi var. Böyle bir şey söz konusu değil. 65 yaş uygulamasını 2036 sonrasında başlatıyoruz ve ilk emekliler de 2048´den itibaren olmaya başlayacak.

Türkiye´de emeklilik yaşı 65 değil bunun altını çizmek istiyorum.

Ülkemizde 2002 öncesi sisteme giren vatandaşlarımızın ortalama emeklilik yaşı 52 ile 54 arasında. Maaşlarla ilgili her hafta bir dekont çıkartıyorlar. Bunlar aslı astarı olmayan şeyler? şeklinde konuştu. Kılıçdaroğlu´nun kadınları 34 yaşında emekli etmekle övündüğünü belirten Sarıeroğlu, ?Biz Türkiye´nin kalkınmasının kadınsız olmayacağını söylüyoruz. Kadınları çalışma hayatına dahil etmek için çaba sarf ediyoruz. 34 yaşında emekli edilene 70 yaşına kadar emekli maaşı ödenmesini hiçbir sistem kaldıramaz. 34 yaşında emekli olana yüksek emekli maaşı ödeme şartları oluşmaz. Kaç sene sistemde kalmış olabilir. 81 milyon SGK şemsiyesi altında. Kayıtlı istihdamı artıran, sağlık yelpazesini genişletmiş, bir SGK var. Daha da geliştireceğiz? dedi. SGK´nın şu anda çok çok güçlü olduğunun altını çizen Bakan Sarıeroğlu şunları söyledi: ?Sigortalık oranı 12 milyonken, şu anda 22 milyona çıktı. Sistem kendini çevirir hale geldi?