Anahtar Kelimeler: 0
  • Cuma 25.7 ° / 5.3 ° Bulutlar
  • Cumartesi 24.9 ° / 3.8 ° Bulutlar
  • Pazar 23.4 ° / 4.9 ° Bulutlar

Bankalar, erken ödeme cezasını kaldırdı

Bankalar, erken ödeme cezasını kaldırdı

07-paraDosya masrafı, komisyon bedeli, yeniden yapılandırma bedeli? gibi ücretlerle tüketiciyi canından bezdiren bankalar, konut ve tüketici kredilerinin taksitini erken ödeyen tüketiciyi cezalandırmaktan vazgeçti.

Tüketici Dernekleri Federasyonu ve hukukçuların tepki gösterdiği uygulamaya ilişkin haber Zaman?da yayımlandıktan sonra birçok medya kuruluşu da konuyu ayrıntılı şekilde ele aldı. Kamuoyunda oluşan tepkiler üzerine BDDK, uygulamayı hangi bankaların yaptığını belirlemek için soruşturma başlattı. BDDK?nın harekete geçmesi üzerine bankalar geri adım attı. ?Dosya masrafı, yeniden yapılandırma? gibi birçok kalemde bankalara bedel ödeyen tüketicilerin tepkisini çeken erken ödeme cezası alan bankalar, geçtiğimiz hafta uygulamaya son verdi. Geçtiğimiz ay kredi taksitini bir gün önce ödediği için 9,92 liralık cezaya katlanan A.Ç., Temmuz taksitini yatırmak için gittiği bankada erken ödeme cezası olup olmadığını sordu. Banka görevlilerinin ?Geçtiğimiz haftadan itibaren erken ödeme cezası alınmıyor, zaten biz de anlam verememiştik.? açıklamasıyla rahat bir nefes alan A.Ç., taksit tutarını bankaya ödedi.

Bankaların geri adım atmasını değerlendiren Ankara Barosu avukatlarından Mustafa Akıncı, tüketicileri şoke eden kredi taksitini erken ödeyenlere ceza kesilmesinin yasalarda yer aldığına dikkat çekti.

Mustafa Akıncı şunları söyledi: ?Tüketici, sadece banka kredisini toptan kapattığında, bankayı faizden mahrum ettiğinde erken ödeme cezası ödeyeceğini bilebilir. Bunun dışında bir ya da birkaç taksitin erken ödenmesi halinde ceza kesileceğini bilemez.?  İlgili bakanlığın çıkaracağı yönetmelik veya yasal düzenlemeyle tüketiciyi mağdur eden bu düzenlemenin değiştirilmesi gerektiğini ifade eden Akıncı, ?Bankaların erken ceza dönemini kapatması yerinde bir uygulama ancak bunun altyapısı da hazırlanmalıdır.? şeklinde konuştu.